Svi razlichito dozhivljavamo ono shto prochitamo/chujemo.

• Thank you received: 1
Da li ste razmishljali o svom postojanju na ovoj planeti Zemlji?
Kada bi zaista dosli do istinskog odgovora, da li bi ste mogli da ga iskazhete?

Pozdrav
"Chim zakorachish na ovu stazu videcesh je svuda[/highlight:5d77d63f72]...."

Hermes Trismegistus

Please Log in to join the conversation.

• Thank you received: 0
Vremenom sam odustao od ideje da Zemlju tretiram kao planetu. Zemlja je jednostavno tabla na kojoj postojim, pritešnjen nebeskim ambisom. Jedini bogovi su Sunce i Mesec, jedino za šta se svest može uhvatiti a da je nebeski beskraj netragom ne razveje. Oblaci u tome igraju jednu podmuklu ulogu. I naravno, tu je Zemlja, spasonosna pojava.
Pojma nemam šta je to što tako olako zovemo Zemlja. Smisao na toj istoj ne vredi tražiti. Jedino ispravno delanje jeste graðenje smisla. To je svakodnevni posao. I na neki naèin autistièan.
Nemam nikakav odgovor i povrh svega, kao dokaz moje arogancije, spreman sam izvrgnuti ruglu svaèiji iskaz koji tvrdi nekakav doktrinarni smisao.
Grotovski i Stanislavski

Mozhe biti i tako kako ti kazesh. Ali  ipak postoje od kad je “sveta i veka” sva ona pitanja za chijim odgovorima   chovek traga od kad postoji i zbog kojih postoje svi oni spiritualni putevi, sistemi, tradicije….

Postoje mnogi putevi traganja za odgovorima….(zashto postojimo, shta je zapravo smisao rodjenja/zhivota, shta je smisao smrti, zashto postoje tolika  verovanja, razlichite religije…shta je to Chovek, ko ili shta kontrolishe  nash zhivot, shta je istina, shta je ljubav..) ali bazichni problem je kako da svoje postojanje iskoristimo da svesno i sa razumevanjem dodjemo do odgovora na ova  sushtinska pitanja…. A da se tragalac ne zaplete u nekakve apstraktne i dosadne diskusije.

Ukoliko  odgovori do kojih se dodje, ne daruju pre svega kako da ih pretochimo u svakodnevni zhivot, kroz putokaze I uputstva, teshko da ce biti od korist ionima koji namerno tragaju za unutrashnjim odgovorima a kamoli onima koji se sa tim odgovorima  susretnu “sluchajno”

Hermes Trismegistus

Postoje mnogi putevi traganja, tacno je to sto kazes ali mi se cini da se ne moze odgovoriti na tvoje pitanje. Mislim da je odgovor neizreciv.
Vitgenstajn je lepo rekao kako su filozofski problemi samo problemi jezika, problemi imenovanja.
"Po?ao jedan izuzetno pametan covek u ?umu i tamo zalutao."
Danil Harms

...what is the nature of the sky?
can you make something of it?
how can you desire it?

...how can you think about it at all?

"..all the working of my mind have
dissolved into thought-free space...
everu fleeting experience of phenomena has been apsorbed in the continuum of emptiness..."
"...my religion is to live - and die - without regret..." - Milarepa

Da, i moje iskustvo govori da je  moguce samo “spustiti” delice, fragmente vishe svesti na nivo verbalnog izrazhavanja.

Svako ochekuje odgovor, koji  da bi prihvatio mora mu biti razumljiv, bar mnogi pochetnici tako smatraju.
Medju nama postoje mnogi, koji su spremni da krenu u susret svom istinskom bicu, koji tezhe da svoju svest proshire/uzdignu na vishe nivoe, ali svi oni, imaju jedan problem, kako prepoznati istinsko od lazhnog.
Zato u svom odnosu prema onima koji tragaju za putem, znam koliko je vazhno, ako samo uspem da nekoga zaintrigiram da pochne  dublje razmishljati o svom postojanju, dolasku u ovaj svet, na ovu planetu. Kada shvatimo da je svakodnevni zhivot polazna baza za nash unutrashnji razvoj pola posla je odradjeno. Preostaje nam samo josh onaj najtezhi i najchudesniji deo otkrivanja tajne o vlastitom oslobodjenju i putovanju ka konachnom cilju. Putovanju na kome nash zhivot odrazhava stanje vishe svesti.

Na zalost, vecina  ljudi josh uvek zivi u stanju ogranichene svesti(svesnosti). Iz tog razloga, vreme u kome zhivimo, ma koliko je uchinilo da se chovechanstvo pochne buditi iz ovozemaljskoga sna, josh uvek nije sazrelo za dolazak ljudskih bica u ovaj svet sa urodjenom svesnoscu o chovekovom putu ka prosvetlenju. Nashe medjusobne razlichitosti, od mushko-zhenskih pa na dalje, odrazavaju se ne samo na nashe odnose, komunikaciju i medjusobno razumevanje, dodajmo tome i nash vlastiti odnos izmedju nas samih i sveta u kome postojimo. I eto izvora uslovljavanju  nashih verovanja i vrednosti.

Pre par dana imao sam razgovar sa jednim spiritualnim aspirantom. Prichali smo o nekim meni i njoj  bliskim stvarima. Izmedju ostalog pitala me je “kako mogu biti sigurna da su tvoja iskustva i znanja prava, da nisu obmana?
Ok, kazhe mi, ja tragam i u tom traganju sam doshla do tebe. Sa jedne strane sam ja koja tragam za nechim a ne znam shta je to. A sa druge strane si ti koji si upucen, dakle neko ko bi trebalo da je iskusniji, da zna ono shto ja zelim otkriti. Ali kako da znam da je to bash to…da je zhito nije kukolj?
I shta cemo sad, kad smo se sreli, kroz smeh upitah je….
Na shta ce ona, to bi ti trebao da znash a ne ja , inache bi trebali da zamenimo uloge......

Zaista, na ovo pitanje mi nije bilo lako da  pruzim brz odgovor. Morao sam da malo “zastanem” i  osetim  shta bih njoj ponudio kao moj odgovor.
Postoji stara kineska mudrost: Chovek koji zna, ne govori, onaj ko govori, ne zna. Ono stho je moja istina, je spoznaja koja se ne mozhe analizirati. U ovom trenutku  ti ne mozhes  otkriti jesam li ja u pravu ili ne. Ali, mozesh intuitivno  osetiti ako si u stanju, I to je jedino shto ti mozhe pomoci da donekle dokucish, jer intelekt je nemocan da te dovede do jasnog odgovora.
U svakom sluchaju to je ipak samo “moja istina”, jer istina koju ti trazhis, rechima se ne mozhe opisati.  Unutrashnja zrelost je jedino shto ti mozhe omoguciti da li je ono shto sam ti rekao to za chim tragash ili je samo proizvod moje umishljenosti
Na kraju nasheg susreta, rekla mi je da  ono o chemu sam joj govorio zna da je povezano sa njenim traganjem za Putem. Kako mozhesh biti sigurna u to?
Osetila sam bliskost i neko neizrecivo prepoznavanje, u onome shto si samnom podelio……

ps.

Svako ko je zainteresovan za samospoznaju svestan je na neki nachin svog unutrashnjeg duhovnog vodjstva i bez obzira koliko “realnost ume da bude realna”, postoji onaj unutrashnji put koji nas vodi kroz suptilnu nevidljivu stvarnost ka svesnom ucheshcu u traganju sa vlastitim oslobodjenjem.
Moramo razumeti da nismo sluchajno doshli u ovaj zhivot, vec da smo i mi i ovaj svet deo kosmichke evolucije.

Hermes Trismegistus

da slazem se
[glow=blue:754e05de29]Me myself and I and sometimes someone else[/glow:754e05de29]

Ja sam u principu vise okrenut prakticnom Kako? nego toliko razmisljanju o smislu zivota. Mogu da se slozim sa tobom Taboo i ono sto si napisao je uopsteno tako, ne bih mogao naci neku zamerku. Mislim ipak da je mnogo bitnije iskustvo od reci. Reci sluze za ubedjivanje i zavodjenje, mozda za podsticanje na rad.
Kazu da kada je ucenik spreman onda se ucitelj pojavljuje. Mnogo je teze biti pravi ucenik, to je ono najteze. Misljenja sam da ako ucenik ima iskrenu pravu teznju da mu ni lazni ucitelj ne moze nauditi, da ce uz vece ili manje poteskoce doci do istine.
"Za cistu volju, neoslabljenu svrhom, oslobodjenu strasti za rezultatom, svaki je put savrsen."
"Po?ao jedan izuzetno pametan covek u ?umu i tamo zalutao."
Danil Harms

Praksa, da svakako  jeste vazhnija od svega. Gram prakse, vishe znachi od tone prochitanih knjiga, to je chinjenica koju i sam zastupam.
Ali dopusti mi da iskazhem da je moj pristup spiritualnom traganju takav, da pre stupanja na put trebamo imati odredjeno razumevanjeI zato primecujem da si lucidno iskazao da rechi mogu posluzhiti kao podsticaj za rad/praksu. Zhivimo u doba, kada su sve priche manje vishe vec isprichane. Ipak,ostala su neka znanja i uchenja za koja josh nije doshlo vreme da budu otkrivena (ovo nije nikakvo mistifikovanje vec stvar moje upucenosti).  Choveka mozhe da uzbudi samo neshto nepoznato a to je tajanstvo vlastitog postojanja. Ideja, nachina, metoda,  ima bezbroj pomocu kojih mozhemo izraziti svoje spiritualno traganje.

Danas pred svakim od nas postoje mnoge unutrashnje staze koje nas mogu povesti ka konachnom cilju. Nasha svesnost je u sadashnjem vremenu  mnogo otvorenija ka samospoznaji, unutrasnjem balansu izmedju nasheg spoljashnjeg i unutrashnjeg ja nego shto je to bilo samo pre 100 godina. Pojmovi kao shto su, prosvetlenje, duhovno traganje, unutrashnji mir, kosmichka svest, osecanje da je i nasha planeta jedna vrsta zhivotnog oblika, itd. bili su ne tako davno samo “misaona imenica”.   Razvoj svesnosti, nije samo vezan za nashu vlastitu spiritualnu evoluciju, vec i za “brizhnost” za svet u kome zhivimo, konkretno se tiche  ochuvanja planete Zemlje od njenog daljeg komadanja, bushenja, zagadjenja....

Chinjenica je  da svako od nas, ko uchestvuje u ovakvim diskusijama, nije sluchajno “ovde”, svako ima neshto da daruje i podeli sa ostalima. Jedni, to chine kroz iskustvo unutrashnje radosti, drugi, kroz iskustvo spoljasnje prolaznosti, treci kroz packe shto ih  sudbina deli…

Ono shto je divno jeste da zhivimo u dobu kada nam je omoguceno da se slobodno izrazhavamo po pitanju individualnog gledanja na zhivot. Iako josh uvek ovde (SCG) tolerantnost tek pochinje da staje na svoje noge, svako od nas ima slobodu da se njegova zhivotna filozofija razlikuje od vecinskog dela chovechanstva, konkretno drushtva/sredine u kome zhivi. Medjutim, ove stvari su josh u povoju kod nas.
Mada precutno nam se dozvoljava da budemo ono shto jesmo, da eto imamo tu mogucnost da otvoreno i javno iznosimo svoja verovanja, iskustva i znanja, josh uvek su interesovanja ove vrste tabu. Ja nisam duhovni neprijatelj svoga naroda, ali ispada da za neke krugove jesam, zato sho sam ono shto jesam, shto nisam pravoslavac, shto verujem u univerzalnu istinu a ne u crkvenu dogmu.  Na zhalost stvari se nece josh u dogledno vreme izmeniti , shta vishe…. Zbog toga, sam u jednom paradoksu, a to je da mnogo vishe imam kontakta sa ljudima shirom sveta nego u nashoj zemlji.......

No, tako je kako je.
Poenta je da smo svi dolaskom u ovaj zivot, ogranicheni osecanjem  prolaznog postojanja i da nam se ceo zhivot svodi na jedan relativno kratak period  izmedju rodjenja i smrti.
Veo zaborava prekriva nashu celokupnu proshlost, u kojoj su ostali skriveni od  uma svi nashi proshli zhivoti. Nash duhovni identitet je duboko skriven u podsvesnom, i retki su oni koji imaju tu “privilegiju” da imaju secanje na to ko su, a da nisu sebe morali prethodno podvrci okultnoj obuci .

Zato je put ka sebi, zapravo, povratak istini ko smo mi, zashto smo doshli u ovaj istovremeno divan i strahotan svet, i kuda mi to idemo. Iz tog razloga kada postanemo svesni da nas neko/neshto vodi od iskonskog pochetka, kroz sva nasha postojanja, i da je to, zapravo nashe istinsko bice, pravo ja, tada zapochinje nasha  transformacija-zbog koje smo doshli ponovo u ovaj svet.  

Kada se dogodi, kroz razlichita iskustva svakoga od nas, taj “prvi susret” sa osecanjem da ima stvari koje nisu sve bash onakve kakve izgledaju spolja da jesu. Iz dubina nashih pochinje da se polako ali sigurno pomalja jedno do tada nepoznato, drugachije shvatanje svrhe nasheg postojanja. Budjenje je pochelo……nashe unutrashnje vodjstvo ka oslobodjenju zapochinje svoju novu ovozemaljsku etapu kroz sadashnji zivot.

Moja iskustva govore, da za vecinu ljudi kada pochnu sebe  osecati drugachijima od svoje okoline,izaziva u njima na samom pochetku, , osecaj nesnalazhenja, straha od reakcija neposredne okoline pa chak i izvesnu dozu, sumnje u svoje psihichko stanje. Medjutim, kada  pochne da se otkriva da nismo jedini koji imamo takva interesovanja, kada vidimo/cujemo da i drugi ljudi tragaju za unutrashnjom stazom, dolazimo do otkrovenja da nasha interesovanja nisu proizvod nikakve sluchajnosti vec sve ima svoju svrhu, pa i nashe postojanje.

I konacno ono najvazhnije, spoznaja, da nismo usamljeni u svom traganju, unosi tihu radost u nasha srca. Vishe puta uverio sam se da postoje neke suptilne veze medju onim ljudima  koji se  na neke neobjashnjive i umu neshvatljive nachine prepoznaju izmedju sebe. To chesto mozhe biti, neki prochitani tekst, odlazak na neko predavanje ili kurs, susret sa nekim sa kojim osetimo unutrashnju bliskost na prvi pogled,……..

Hermes Trismegistus

i... sta onda?
[glow=blue:754e05de29]Me myself and I and sometimes someone else[/glow:754e05de29]

Time to create page: 0.579 seconds